Ολυμπιακός: Διπλό στην Τούμπα με ηγέτη τον Φορτούνη

Ολυμπιακός: Διπλό στην Τούμπα

Ολυμπιακός: Διπλό στην Τούμπα με ηγέτη τον Φορτούνη αφού χρειάστηκε μόλις 35 λεπτά για να καθαρίσει το ματς με 2-0

Ο Ολυμπιακός, πήρε το ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ, κέρδισε με 2-0 και πλέον φιγουράρει ξανά μόνος του στη κορυφή της βαθμολογίας.

Οι “ερυθρόλευκοι”, πέρασαν ανενόχλητοι από την Τούμπα , αφήνοντας έτσι τον Δικέφαλο 8 βαθμούς πίσω από την κορυφή και ουσιαστικά νωρίς-νωρίς, μόλις στην 6η αγωνιστική, τον πετά εκτός διεκδίκησης.

Ο Ολυμπιακός ήταν το αφεντικό

Οι φιλοξενούμενοι, στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον πρώτο λόγο στον αγώνα με τον Κώστα Φορτούνη να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό πρώτο 45λεπτο. Ο διεθνής μέσος έκανε ότι ήθελε στο κέντρο, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μη μπορούν να τον ανακόψουν, καθώς οι Τζιόλης και Κάτσε έδειξαν να μην έχουν ανάσες μετά από ένα γεμάτο 90λεπτο με την Ντόρτμουντ.

Οι Πειραιώτες, από τα πρώτα λεπτά είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους, επιλέγοντας να παίξουν από την αριστερή πλευρά με τον Ντουρμάζ. Ο Σουηδός έβαλε δύσκολα στον Κωνσταντινίδη, αλλά και στον Βίτορ, που έτρεχε για βοήθειες.

Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα, είχαν ένα 10λεπτο που έκαναν ό,τι ήθελα στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας δύο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 27’ ο Ολυμπιακός βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα του ΠΑΟΚ, με τον Ιντέγιε όπου με ωραία προσπάθεια άδειασε τον Κόστα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 36’ από στημένη μπάλα ήρθε και το 2-0. Μετά από κόρνερ του Φορτούνη η άμυνα του ΠΑΟΚ έχασε τον Μιλιβόγεβιτς και ο Σέρβος με δυνατή κεφαλιά σαν σε προπόνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Κάπου εκεί η Τούμπα πάγωσε.

Το 0-2 δημιούργησε εκνευρισμό στους γηπεδούχους, οι οποίοι ρίσκαραν κάποια σκληρά μαρκαρίσματα, και έδωσε αέρα νίκης στον Ολυμπιακό. Απλά το μόνο που ήθελε πια ήταν η σωστή διαχείριση που πέτυχε μέχρι τέλους.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο ντέρμπι και νίκησε χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα.  Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν παραγωγικοί στο πρώτο ημίχρονο με ηγέτη τον Φορτούνη και στην επανάληψη κατέβασαν ταχύτητα και όχι μόνο δεν επέτρεψαν τον Δικέφαλο να γυρίσει το παιχνίδι αλλά ούτε καν να διεκδικήσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Έτσι, ο κυρίαρχος του πρωταθλήματος πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη σε μια καυτή έδρα, με τον τεχνικό της ομάδας να μοιράζει πολλά μπράβο στους παίκτες του.
ΠΑΟΚ (Ιγκορ Τούντορ): Όλσεν, Κόστα, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης, Πέλκας (46’ Μπερμπάτοφ), Κωνσταντινίδης (28’ Κίτσιου, 74’ Ζάιρο), Ροντρίγκες, Μακ, Αθανασιάδης.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Σεμπά, Φορτούνης (63’Καμπιάσο) , Ντουρμάζ, Ιντέγε (68’ Φινμπόγκασον).